Kırpart | Sosyal Sorumluluk
Anasayfa  /  Kırpart  /  Sosyal Sorumluluk  /  Doku Ve Organ Bağışı
Genel Bakış | Koşamayanlar İçin Koş | Doku ve Organ Bağışı | Steptember | Okumuş Da Büyümüş
Doku ve Organ Bağışı

 

Doku ve Organ Bağışı

"Keşke insanlar için de kusursuz parçalar üretebilseydik" sloganıyla 2017 yılında çalışanlarımız ile beraber Organ ve doku bağışı hakkında farkındalık projemizi hayata geçidik. Belirli periyodlarla gerçekleştirdiğimiz seminerler ile çevremizdeki kişilere organ ve doku nakli ile ilgili doğru bilinen yanlışları anlatıyor ve farkındalık yaratıyoruz.

10 Soruda Organ Bağışı

Her hayat kaybında organlar kullanılabilir mi?

Her hayat kaybından sonra organ nakli mümkün değildir. Evde ya da yolda hayatını kaybeden bir kişinin bağış kartı ve ailesinin onayı olsa bile organları alınamaz. Yalnızca hastane, yoğun bakım ortamında tıbben ölümü gerçekleşen yani beyin ölümü gerçekleşen durumlarda organ nakli yapılabilmektedir.

Beyin Ölümü Nedir? Beyin ölümüne nasıl karar verilir?

Vücut sağlam olsa bile, beynin hayati işlemini kaybetmesine beyin ölümü denilir. Kardiyoloji, nöroloji, beyin cerrahi ve anestezi uzmanlarından oluşan 4 kişilik hekim kurulunun oy birliği ile karar verilir.

Hangi organlar bağışlanabilir?

Böbrek, deri, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas, incebağırsak, kalp kapağı, kornea, kas dokusu, kıkırdak, kemik, kemik iliği, üst sindirim yolları, üst solunum yolu, sağ ve sol bacak, sağ ve sol kol, yüz ve saçlı deri bağışlanabilir.

Organ Bağışı için belirli bir yaş sınırı var mı?

Organ bağışı için yaş sınırı yoktur. Kullanılacak organa göre organın yaşı belli bir risk oluştursa da durumu çok kritik olan alıcılar için her yaşta ve koşuldaki organları kullanabilmek mümkün olabilir.

Hayattayken organlarını bağışlayan bir kişi daha sonra bundan vazgeçebilir mi?

Tabii ki evet! Bu kararınızı yakınlarınıza söylemeniz yeterlidir. Çünkü günü geldiğinde bağışınızı değerlendirecek olanlar yine yakınlarınızdır. Bugün ülkemizdeki uygulamaya göre bağış kartınız olsa bile yakınlarınız izin vermedikçe organlarınız alınamaz.

Belirli bir organımı bağışlayabilir miyim?

Elbette diyebilirsiniz. Organ bağış kartınızda bunu belirtecek seçenekler bulunmaktadır. Ayrıca yakınlarınıza bunu söylemeniz de yeterli olacaktır.

Ülkemizin organ nakillerindeki başarı oranı nedir?

Ülkemizde organ nakilleri dünya standardında yapılmakta ve hatta dünya standardının üzerine sonuçlanmaktadır. Karaciğer ve böbrek gibi önemli organların nakillerinde başarı oranları yüzde 90’nın üzerindedir.

Sağlık sorunum olduğunda üzerimde organ nakli kartı bulunursa bir sorun çıkar diye tedirgin oluyorum. Bu endişemde haklı mıyım?

Tıp ilkelerine göre bi kişinin hayatı bir başka kişi için feda edilemez. Bir kişinin hayatı bütün insanlık uğruna bile feda edilemez. O nedenle hiç bir endişeye gerek yoktur. “Suistimal olabilir mi?” diye düşünenler için ise; organ nakli tek bir kişi tarafından değil kalabalık bir ekip tarafından yönetilmektedir. Ayrıca; organların alınabilmesi için onayı olsa dahi, kişinin ailesinin izninin alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Organ bağışı yaparken verilen bilgiler üçüncü bir şahsın eline geçebilir mi?

Organ bağışı sırasında alınan bilgiler hiç bir zaman bir nakil için yeterli bilgiler değildir. Kişinin sağlık durumunu değil, niyetini belirten bir kaç kimlik bilgisi dışında bir özellik taşımazlar. 

Bağışladığım organlar para ile başkasına satılabilir mi?

Satılamaz. Bir insan hayatını kaybettikten sonra Organ Nakli koordinasyon sistemi devreye girer. Bu sistem gereğince bağışlanan organlar Sağlık Bakanlığı’nın Bölge Koordinasyon Merkezine (BKM) ve oradan da Ulusal Koordinasyon Merkezine (UKM) bildirilir. Organların merkezlere dağıtımı bu bildirimler sonucunda belirlenir.